Stránka 1 z 1
Barbuta nebo italský bascinet s hledim do 1440
Odeslal: 09 Lis 2012, 22:24
od Barbar
Ahoj potřeboval bych radu neboť jsem v loji:)
Už asi třetí den prohledávám googel a galerie a hledám iluminaci nebo náhrobek nebo cokoliv do 1440 (konec našeho období) Barbuty popřípadě Bascinet italský (
http://zbraneazbroje.websnadno.cz/Zbran ... edove.html ta 1400 ) s hledím.....
A upřímně nemohu nic najít...
Proto se ptám má někdo něco co by pomohlo?
Re: Barbuta nebo italský bascinet s hledim do 1430
Odeslal: 10 Lis 2012, 01:58
od urs
Re: Barbuta nebo italský bascinet s hledim do 1440
Odeslal: 10 Lis 2012, 10:40
od Barbar
Ahoj diky ač některé datace se mě trochu nezdaj:) Neměl by si nějákou kresbu nebo náhrobek ? Jinak neví někdo co je tohle k čertu za přilbu a kdy byla ???
http://www.wolfeargent.com/firestryker/ ... _visor.jpg
http://www.myarmoury.com/talk/files/str ... lm_280.jpg
NA zahraničních servrech je o tom docela debata a já s toho nejsme dvakrát moudrej...tak jestli jste to nepotkali někdy...Klembu má na oči jak Barbuta...
Re: Barbuta nebo italský bascinet s hledim do 1440
Odeslal: 13 Lis 2012, 10:30
od Siegfried
Bascinet s hledím už je tohle dobou spíše výběhová helma

Takže hledat něco s jasnou datací sem se bude těžko. Tuhle studii si asi našel že?
http://www.myarmoury.com/feature_spot_bascinet.html je docela dobrá a je na konec 14.stol. Tedy spousta z toho je užitelná i o něco později. Ale nevím jak moc na 1440. Tedy si asi musíš rozmyslet co je zač tvoje postava a jak k helmě přišla. Kdyby v tomhle vyjel někdo z pánů tak asi bude divnej. Ale nějakej zemánek co to nakořistil za husitských válek to asi jako jezdeckou helmu mít může.
Samozřejmě nezapomeň, že v kompletu to vždy mělo kroužkový závěs
Jinak ta první barbuta co postnul urs je myslím z nálezů datovaných kolem 1470 na tom řeckém ostrově Euboea dobytém turky... takže nevím jak typické pro čechy 1440

Ale třeba se pletu, jen jsme o tom tedka debatovali s Almonem.
SiG
Re: Barbuta nebo italský bascinet s hledim do 1440
Odeslal: 13 Lis 2012, 10:38
od Galion
Re: Barbuta nebo italský bascinet s hledim do 1440
Odeslal: 13 Lis 2012, 22:56
od Broďan
Barbar napsal:Jinak neví někdo co je tohle k čertu za přilbu a kdy byla ???
Asi špičatá barbuta, kterou někdo dodatečně vylepšil hledím a my to bereme jako originál, pro který nenalézáme žádné analogie

. Z těch diskuzí mne zaujal nejvíc tento názor:
1. This helm is a 15th century helm, most likely 1425-1450. It is of
Italian style, but could have possibly been made elsewhere. The visor
does not belong to it and is now displayed as a seperate and distinct
piece.
(Brian Rainey, Armour Research Society, 2005)
Re: Barbuta nebo italský bascinet s hledim do 1440
Odeslal: 15 Lis 2012, 08:58
od Barbar
Hoja
Siegfried italský žoldák působila tu italská kompanie a někteří se dali na stranu husitů

Nejsme přímo kališník jako takoví ač URSI jede tedy hlavně husity:) Jinak našel to Armory jsem prolezl vrchem spodem a strávil jsem tma tři asi noci....musím uznat že jsou tam tuny infomrací...
Galion- Moc díky tohle projdu:)
Broďan- No já nakonec nalezl že se jedná o unikátní hlemu na zakázku kteráý byla zhotovena v Miláně následně dle ni se udělalo ještě pár.Datuje se někdy kolem 1420 a je jen jediný exemplář v museu ( Francouským ale tím si nejsem JIST!!)...
Dovolím si sem postnout co jsem k tomu našel
Jinak nakonec zvítězila tahle no:) Psi čumák nebo buldočí ne
