Terez - Měšťanka cca 1450+

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Terez
Příspěvky: 21
Registrován: 15 Črv 2008, 19:36
Místo/Bydliště: Praha

Terez - Měšťanka cca 1450+

Příspěvek od Terez »

Zdravím všechny.. Nejsem uplný začátečník, ale až nedávno jsem se začala zajímat o to, aby kostým vypadal jinak než kostým na maškarní a abych trefila alespoň koukatelné minimum, takže moc znalostí ještě nemám.. Navíc nemáme ve skupině žádnou ženskou a s pány si můžu popovídat spíše jen o zbroji a zbraních a zase zbroji a zbraních :D Prostě dámské šaty, zavití, vaření (tedy jinak než hotové jídlo v misce) nepatří u nás mezi žhavá témata...

Nuže.. šaty jsou pokusem o 15.století.. blíže spíš 2. polovinu 15. století... nevím jestli se moc hodí do Čech, kamž bych nejraději směřovala (jsem si nejdříve nechala s nadšením ušít šaty a pak až o nich začala víc přemejšlet.. chjo). teď bych určitě volila tlumenější barvy, případně obráceně spodníXvrchní šaty, protože zeleno-červenou kombinaci jsem sice vyobrazenou našla, ale červené šaty byly vždy jako spodní (nevíte jestli to může mít nějaký konkrétní důvod?)

Obojí šaty, zástěra i čepec jsou lněné, plášť je starý flaušový.. ale na zimu, až moje švadlena zase začne šít ho chci vyměnit za vlněné svrchní šaty..Stejně tak bude následovat vlněná kapuce (kápě) a na jaro spodní bílé šaty.. Jen už se do toho nechci vrhat po hlavě..

postupně bych chtěla začít i vybavovat kuchyň (pracuje se na tom,ale pořád pomalu) a pořídit si lepšejší boty se švem dovnitř, ale to je spíš hudba budoucnosti, podle toho jak budou penízky...

tady je odkaz na některá fota:

šaty komplet: http://terezw.rajce.idnes.cz/fotky/#DSC03939_kopie.jpg
čepec: http://terezw.rajce.idnes.cz/fotky/#02072008202.jpg
čepec: http://terezw.rajce.idnes.cz/fotky/#02072008207.jpg

(Chvíli mi trvalo, než jsem přišla na to jak nosit čepec, tak aby na hlavě skutečně držel, takže na první fotce je dočasně nahrazen slamákem)

Takže otázka směřuje k tomu, zda takto kostým splňuje KM + budu vděčná za jakékoliv rady, nápady, tipy na vylepšení...
Omnia vincit amor! De omnibus dubitandum est...
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Terez

Příspěvek od Václav »

Myslím, že kostým vypadá celkově fajn. Střih příliš posoudit nemůžu, jen se domnívám, že u takovéto kombinace by byla ještě bílá lněná spodnička. Čepec vypadá také dobře. Tak ještě ty nové boty a do nich lněné "ponožky". ;-)
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Terez

Příspěvek od Broďan »

Terez napsal:... teď bych určitě volila tlumenější barvy, případně obráceně spodníXvrchní šaty, protože zeleno-červenou kombinaci jsem sice vyobrazenou našla, ale červené šaty byly vždy jako spodní (nevíte jestli to může mít nějaký konkrétní důvod?) ...
Ty šaty jsou OK, vylepšovat je vždy co, ale určitě jsou již teď velmi dobře koukatelné. Pokud se týče svrchních červených šatů, tak myslím, že to s barvou těch spodních nijak nesouviselo.
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Luze ... g_259r.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Luze ... g_330v.jpg
Boty s vnějším švem tady nosí kdekdo a je to samozřejmě kvůli vyšší ceně obracených. Důležité je, že jseš si vědoma tohoto nedostatku a časem to napravíš.
... no tady máme na podobné debaty Dášenku, exkluzivní feldfrau a kuchařku, tak se radši budu držet svýho kopyta.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Terez

Příspěvek od Siegfried »

Ahojky Terez .)
Sem rád že si zabloudila sem, je stále zoufale málo holek co to chtěj dělat pořádně a ne jako "princezny" :)) Proto sme si vás na ZK hned všimli :)
Mě se to jak to máš na pohled líbí...
Co se týče kuchyně tak ti můžem dát kontakt na Péťu Nádvorníka, dělá pěkný pánvičky a umí i sběračky a jiný haraburdí :) A keramika je fajn od Cvejna (Ďáblův soustružník)
Až budeš chtít utrácet za botky tak asi určitě od Alana Kvasničky, teďka dělal za 2100 nadkotníkový pro dášenku s vnitřním švem a koženou podrážkou, šněrovací vepředu což už je dost srovnatelný s těma běžně prodávanejma s vnějším švem .)
A doufám že vám vyjde ten Zbiroh :)
SiG
P.S. jestli nemáte co dělat příští víkend, pojeďte na Grunwald, je tam skvělá tržnice :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Terez

Příspěvek od Dášenka »

Kuju Broďanovi ze chválu, ale na hledání obrázků z 2. půle 15. je tu nejlepší on ;-)

Jinak se mi ta barevná kombinace strašlivě líbí, protože ta růžová je prostě nádherná a v kombinaci s tou zelenou...
Slamák je OK, taky ho nosím. Sice jsem líná hledat obrázky, ale zatím mi za něj nikdo přímo nevynadal, a ten Tvůj je taky tvarově nezávadnej.
Čepec chválím, sama na něj nemám nervy. Ale Klárka od nás s ním teď experimentuje.

Botky mám v současné době od Alana Kvasničky z Brna, začal šít boty vnitřkem, takže splňují KM. Ty co mám jsou kotníčkové, na stroji, s koženou podrážkou, dvojitá kůže na svršku (ta vevnitř je tak luxusní, že v nich jde chodit bez ponožek) a i s poštovným byly za 2100. Takže to není zas tak strašný, a na Libušíně měl myslím i nějaký podobný rovnou na prodej, s gumovou podrážkou asi za 1800. Takže ceny jdou dolů.

Jinak co se týče střihů, je tu někde i debata o princesu. Já jsem líná ho šít, tak šiju obdélníky a trojúhelníky a taky to vypadá pěkně a nikdo proti tomu nemůže nic říct.
Hlavně to musí splňovat siluetu, což zrovna u dámskejch šatů neni takovej problém (důležitý je se vyvarovat takovejch těch různejch pachů a jinejch archaizmů a ozdob pro bohaté). Takže si zkus projít pár obrázků a určitě tam nějakou inspiraci na nové šaty najdeš.

Já zkusím zaexperimentovat s šitím podle tohohle návodu http://www.cottesimple.com/fem_silhouet ... ht_17.html, což bude docela legrace.

Polokruhový plášť mám taky, ale zjistila jsem, že se hodí tak akorát na spaní, když večer vaříš nebo tak, akorát překáží. Takže by možná stál za úvahu nějaký kabátek nebo dablet (někteří budou tvrdit, že ho ženský nenosily, ale řekla bych, že to není pravda, z Durerovejch obrázků je vidět, že v jeho době už podobné vršky ženy běžně nosily a z něčeho se to vyvinout muselo...). Já jeden kabátek sebrala Siegfriedovi a teď si šiju dabletek, jen je nějak pořád co dělat. (Pěkej návod na něj byl někde na německejch stránkách landsknechtů co dával Martin Broďan před asi rokem na ČŠ :-) )

A o kuchyni zase příště ;-)

PS: Já toho Siegfrieda kousnu!
Avatar uživatele
Paaja
Příspěvky: 9
Registrován: 02 Črc 2008, 15:27
SHŠ: Slánští
Místo/Bydliště: Slaný

Re: Terez

Příspěvek od Paaja »

Ahoj, kostým je moc hezkej, taky jsem na ZK okukovala :-)

Slamák je ok i tvarově se mi líbí. Rozhodně lepší než moje provizorium :-) Navíc je na letní akce nedocenitelnej. Všechno, co píšeš je, rozumnej postup vpřed..nemám výhrad...:-)

Plášť mám taky - na sezení... :-)

S Kvasničkou jsem si teď psala, říkal, že přes léto nebude v Čechách, takže mi botky ušije leda až v zimě. Každopádně, kdo si počká, ten se dočká...Boty od něj já nemám, ale slyšela jsem samou chválu. Je ochotnej vyjít vstříc téměř v čemkoli. Jediný, co jsem porovnávala byly ceny a kvalita jeho ostaních výrobků z kůže (pásky apod.) kvalita srovnatelná, cena poloviční..počítám, že u bot je to podobný...

To Dášenka...tyhle jsem taky chtěla rozešít :-) nakonec budu zkoušet ty druhý malinko říznutý jedním modelem Marie Chantal :-)...jen nemám nikoho, kdo by to zvládl na mě našpendlit.. :-(

Princesu bych se pokud možno vyhýbala, je to střih z 20.stol. a je zbytečně složitý ho udělat tak, aby fakt seděl. Tvarovat to pomocí šněrování je mnohem jednodušší, vypadá to líp a je to uvěřitelnější. Ve střizích taky vycházím ze čtverců a trojůhelníků - znamená to menší spotřebu materiálu a jednoduší střihy, který není tak snadný úplně pokazit :-) U těch šatů, který linkovala Dášenka je taky základ jednoduchej a pak se to doupraví přímo na těle - čímž se člověk vyvaruje toho, že jednou změří, pak stříhá a pak má spoustu materiálu na dětský šatičky :-)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Terez

Příspěvek od Dášenka »

Add princes je debata v badatelském kroužku, závěr z ní je, že název je moderní, ale střih byl (je tam obrázek Fourketový madony od Catany).
Obdálníky a trojúhelníky výrazně šetří materiál a pořád se šije rovně, takže je to rychlejší.
No taky nemám, kdo by to našpendlil (asi budou potřeba tak 2 - 3 lidi), ale chci se zbavit podprsenky :-D

Add kuchyně je v badatelském kroužku debata o receptech, mrkněte a bádejte a doplňujt...
Avatar uživatele
Paaja
Příspěvky: 9
Registrován: 02 Črc 2008, 15:27
SHŠ: Slánští
Místo/Bydliště: Slaný

Re: Terez

Příspěvek od Paaja »

Ad princes - aaha, tam jsem se ještě nedívala :-)

Co jsem psala vím od sestři švadlenky, ty to brali v nějakejch oděvních konstrukcích či co...tak jsem aspoň poučená...:-)

Už jste přestěhovaný v Jemníkách? Kdyžtak bychom si mohly s tim špendlením vypomoct ;-)
Avatar uživatele
Terez
Příspěvky: 21
Registrován: 15 Črv 2008, 19:36
Místo/Bydliště: Praha

Re: Terez

Příspěvek od Terez »

Huuuu, tak jsem si konečně našla chvilku klidu. Děkuju všem za milé odpovědi.

Broďan: díky za linky, hned jsem klidnější:-)

Siegfired: se Zbirohem počítám, doufám, že pánové taky - rozhodně se tak ještě na ZK tvářili. O Grunwaldu jsem slyšela dost matně, byl by prosím odkaz? Případně, dá se tam dostat i běžnou dopravou bez auta? Kontakty na výrobce nádobí určitě uvítám i když je nevyužiju asi hned, kvůli penízkům.

Dášenka: Měla jsem trošku problém se sháněním švadleny, která by byla ochotná ušít ty mé šaty jinak než princesem a bez prsních záševků. Myslím, že nakonec nakombinovala právě ony obdélníky a trojúhelníky s Herjolf. střihem, keterý jsem jí stáhla z kostym.cz. Díkybohu se sama nadchla a rovnou mi ušila i ten červený čepec navíc. Bohužel sama střihům rozumím jako koza petrželi a konstrukční obrázky jsou pro mě španělská vesnice...na čtení diskuse o princesu se jdu vrhnout za chvíli, třeba občas i chytím nit:-))) Na ty šaty s podporou jsem se už taky dívala, vypadaji fešně, ale byly odsunuty někdy na budoucnost.. Tuhle zimu švadlenu čekají ty vlněné a spodní bílé:-)

Jak nosit čepec mi dlouho nešlo na rozum. Nakonec jsem zjistila, že jde jen o to si pořáně utáhnout spodní bílé zavití a čepec k němu jednoduše přišpendlit - minimálně půl dne se ani nehne a nikde pak nepřekáží a nepadají dlouhý vlasy:-)... už by to chtělo jen dobový špendlíky :lol:

Paaja: mě ten slamák, co mám na hlavě mě přijde takovej moc vyfouklej (zbytečně vysoký ten vypouklý díl nad hlavou) a navíc má dost nešikovně přidělanou mašličku :lol: není to z tý fotky moc poznat. Prostě se v ně necejtím, ale možná proto, že mi nakonec čepec přišel pohodlnější:-)

Alana Kvasničku neznám (tedy jméno už jsem určitě zaslechla, jen nevím jak botký vypadají) nicméně dříve než v zimě/na jaře botky na řadu nepřijdou. Jméno si budu pamatovat akdyžtak se doptám.
Naposledy upravil(a) Terez dne 04 Črc 2008, 21:06, celkem upraveno 1 x.
Omnia vincit amor! De omnibus dubitandum est...
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Terez

Příspěvek od Dášenka »

Střihů s neboj, někdy můžem dát řeč...
No Grundwald je krutě daleko a cesta by běžnou dopravou byla asi na dlouho ;-) (autem je to tak 14 hodin) Zkusíme něco nakoupit a přivézt, uvidíme kolik budeme mít penízků a jaká bude nabídka.

obyčejné ocelové špendlíky dostatečně splňují KM, jinak mám někde uložené krásné, zdobené stříbrné z Polska, ale nechci je ztratit, s těma mosaznejma od Matěje by to určitě dopadlo stejně...

a mašličku ze slamáku zkus prostě odpárat, na tom mém byla divná taftová stuha neurčité hnědé barvy :-)
Avatar uživatele
Paaja
Příspěvky: 9
Registrován: 02 Črc 2008, 15:27
SHŠ: Slánští
Místo/Bydliště: Slaný

Re: Terez

Příspěvek od Paaja »

Holky, dneska jsem narazila na hezkou stránku zabývající se dámským odíváním ve 14. st. Možná znáte...Myslím, že konstrukce a různé další věci jsou použitelné i pro pozdější období...beztak se z toho asi pozdější postupy vyvinuly, že :-)

http://www.webeweddings.com/tailor/index.html

Co mě zaujalo je to, kam tahle paní přišívá "trojúhelníčky" u rukávů - dobře je to vidět v sekci kirtles... já je vždycky sešila k sobě a k rukávu přidělala tak, že byly na spodní straně, jakoby pod rukou (takhle je to třeba u tuniky z Bocksteinu)...nevíš o tom něco Dášenko? Já jsem nikde ten její postup neviděla..takže mě docela zarazil..ten rukáv pak musí sedět úplně jinak...
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Terez

Příspěvek od Malej »

Od Alana mám veškeré boty a jsem s ním moc spokojen. Nemůžu srovnávat s nikým jiným,ale i tak bych asi doporučil jeho. V každým případě sem dávám na něj kontakt: Alan Kvasnička Přístavní 55 Brno 635 00 , tel. 546 212 784 , mobil: 776 709 059 , elektronický holub letá na adresu a_kvasnicka@volny.cz
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Terez

Příspěvek od Dášenka »

Já u střihů vždycky postupuju tak, že udělám základ trupu obdélník, pak k tomu přišiju ty obdélníkový rukávy a koukám co to dělá. A pak upravuju. Myslím, že tenkrát to dělali taky tak, takže se dogmaticky nedržím toho co někde našli (třeba v Grónsku). Občas je vidět, že třeba rukáv je za zbytků a nikdy nevíme, jakou měl ten člověk postavu.
Třeba já u volnějšího střihu (ty modrý spodní) žádný kosočtverce ani trojúhelníky pod rukáv nepotřebuju, ale u těch spodních červenejch jsem musela udělat takovej divnej deltoid, protože se mi prostě zasekly o prsa a nešlo s nima hnout. Ale u takovejch uzoukejch bílejch, co mají trošinku jinej střih jsem zase nic takovýho nepotřebovala ;-)
Taky se častějc tyhle vsadky dělaj chlapům, protože mají větší rameno a potřebujou větší tu hlavici rukávu, ale při našití "na tupo" se to dá řešit právě tím klínem pod.
Takže je požné, že na tenhle postup se taky přišlo nějak tak... Jinak se mi na tom nezdá nic závadného a trošinku mi to připomíná, jak jsem postupně vkládála klíny do těch vlněnejch rukávů (v tom jenom jsou dokonce dva).
Avatar uživatele
Terez
Příspěvky: 21
Registrován: 15 Črv 2008, 19:36
Místo/Bydliště: Praha

Re: Terez

Příspěvek od Terez »

Jezkovy voci, ja jsem tak rada, ze jsem sehnala tu svou svadlenu:-) Predstava, ze bych vubec mela usit saty padnouci na mou postavu je celkem desiva, zvladnu zatim tak maximalne ruzny pytlicky a vacky, samy rovny nekoplikovany svy:-) Mj. neco jako ty trojuhelnicky (jenze tetokrat kosoctverce) je k nalezeni taky na strankach Marie Chantal, svadlena mi rikala ze zavisi na typu (strihu) jaky pro rukav pouzijes a ze u vetsiny typu rukavu potrebne nejsou, sama vsak nedokazu posoudit.

Jinak kdyz uz jsme u tech rukavu - nasla jsem celkem zajimavou praci tykajici se falesnych rukavu pripinanych spendliky. Takze pokud se kamaradite s anglictinou, hura do toho, celkem by me zajimalo co si o tom myslite:-)
http://www.mathildegirlgenius.com/Docum ... leeves.pdf


A pak jeste jedna stranka o snerovani, asi celkem znama, ale kdyz uz jsem u toho linkovani:
http://www.festiveattyre.com/research/l ... acing.html

Malej: díky moc za vycerpavajici info, hned si to pisu do diare a na jaro snad budou novy botky:-)
Omnia vincit amor! De omnibus dubitandum est...
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Terez

Příspěvek od Dášenka »

Supr odkazy, díky.
Ty rukávy už jsem trohu nakousli u princesu, ale nějak to pak vyšumělo, mylsím, že se špendlily hlavně ty z drahého materiálu, a do kterejch se blbě dělaj dírky (třeba do toho co má Máří od Weydena bych nedělala dírku ani za zlatý prase ;-) ).
Jinak já šiju skoro všechno rovně, akorát ty zelený vlněný šaty jsou tak trouchu vypasovaný, ale až ne těle, takže žádná křeč a složitej střih...
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů