Stránka 1 z 1

Praní ovčího rouna ručně

Odeslal: 14 Bře 2015, 19:48
od Gaome
Nevěděla jsem kam to dát, ale chtěla jsem stvořit návod pro podobné ztracence jako kdysi já kteří si chtějí doma vyčistiti surovou vlnu ale bojí se že na tom odvaří pračku. Mám jeden návod který mi docela dobře funguje i bez pračky.

od začátku do konce...
Obrázek

Surovou vlnu jsem nejdříve přebrala od bordelu a ty nejhnusnější pokálené kusy jsem vyhodila.
Obrázek

vlnu jsem namočila v kýbly s vlažnou voou s jarem a prsty protrhávala, rozčesávala a zorebírala na menší kusy. To jsem dělala tak dlouho dokud jsem vlnu nezbavil avšech nečistot, je to docela pakárna ale dá se tak vlna vyprat při měnění vody v kýbli do čista. A buďto vám tato vlna stačí a můžete jí usušit a někam nacpat ale oproti dalšímu praní v pračce je více mastná a je cítit.
Obrázek

Vypranou vlnu v kýblu jsem nalila do povlaku od polštáře a pořádně zavázala, na 30 stupňů na90min jsem to pustila i s pracím práškem v pračce. Po vyndání z pračky jsem vyndala zcuchané ale už téměř nesmrdící a mnohem méně mastné chomáčky vlny. A pračka vůbec nesmrdí...
Obrázek

Jelikož nemám vyčesávací hřebeny, jala jsem se chomáčky trhat ručně, sice to trochu trvá ale mám celkem slušnou vatu na vycpávání polštářků,chaperonů... Asi by se dala i upříst ale na to by bylo pohodlnější jí pročesat na hřebenech aby vypadala lépe a byla více rozdělená jednotlivá vlákna
mnou ručně natrhaná
Obrázek

koupená na předení v obchodě
Obrázek

K předení. Dokázala jsem se naučit na vřetánku ale nedokážu udělat dot pevnou nit a pak ji smotat do dvounitky aby byla co k čemu, kolovrátek zatím bohužel nemám ale myslím že by to s ním šlo dobře i s tou domácí vlnou.Kdyby někdo měl levný starý funkční kolovrat budu ráda.

Doufám že tímhle návodem nespamuji ale já s tím původně byla docela bezradná tak to třeba pomůže

Re: Praní ovčího rouna ručně

Odeslal: 19 Bře 2015, 11:22
od Siegfried
Super návod, díky :)
Přemejšlím jestli to vlákno nešoupnu do oděvů, má to k nim možná blíže.

Re: Praní ovčího rouna ručně

Odeslal: 20 Bře 2015, 06:53
od Gaome
toj sem ráda, mě to třeba do vycpávek přijde jako super materiál když si člověk nechce kupovat tu dražší vyčesávanou na předení nebo tam nechce cpát uplně tu surovou smradlavou. Jinak jsem sehnala kolovrat a chci se zeptat neví někdo o šikovném návodu jak z jednonitky udělat na kolovratu dvounitku? díky. Zatím jsem předla jen na vřetenu a tam mi dvounitka moc nedržela po hromadě :)

Re: Praní ovčího rouna ručně

Odeslal: 23 Bře 2015, 01:41
od Monika
Co jsem vyšpekulovala, tak je to asi hlavně o cviku... Ale opatrně, znáš tu pohádku o třech přadlenách? :)