Lukistreľba vs zdravie
Odeslal: 01 Črv 2020, 15:49
Chýbalo mi to vlákno zaoberajúce sa dopadom lukostrelby na naše zdravie. Uvediem bodovo svoje názory a skúsenosti. Ocenil by som, ak by niekto pridal vlastné. Pozitívne či negatívne, aby sme sa vyhli zdravotným komplikáciám.
1. Kompenzácia.
Často zabúdame, vedome, lebo sa nám nechce, alebo nás to proste nenapadne. Optimálne je sa naučiť strieľať obojstranne a dávať rovnaký počet výstrelov s prava aj s ľava. To sa väčšinov nepodarí, tak je fajn proste prehodiť luk do druhej ruky a natiahnuť ho rovnako, ako bolo výstrelov.
Ak človek nepracuje fyzicky, tak je dobré pridať aj cviky na ostatné partie tela. Buď v rámci tréningu, alebo doma či vo fitku. Podľa mňa stačia jednoduché chlapské cviky. Kliky, drepy, zhyby... (odp. knihu Tréning väzňa od Paula Wadea) Súkromný tréner a fitko je samozrejme optimum
.
V prípade, že neprecvičujeme celé telo, tak strieľaním, aj obojstrannom, posilňujeme len určité svalové partie. Tým si spôsobujeme deformácie a riskujeme zdravotné ťažkosti.
2. Postupne zvyšovanie záťaže.
K silnejším lukom sa treba prepracovať postupne. Je to možno nákladnejšie, ale radšej kupovať raz za pol roka o desať libier silnejší luk, ako riešiť rozbité kĺby, potrhané väzy, či svaly.
Mne sa najviac osvedčil postup sily o 10-15 libier. Jakmile s lukom človek pohodlné strieľa 2 hodiny a minimálne 100 dotiahnutých výstrelov, môže ísť vyššie. Je to pomalý postup, ale telo si zvyká. Nielen svaly, kde je nástup sily rýchli, ale spevnejú aj kĺby, väzy a kosti. Výrazne sa zníži riziko úrazu.
3. Pravidelný tréning.
Odporúčal by som strieľať 2x do týždňa. S môjho pohľadu optimum, čo sa týka sily a zručnosti na jednej strane a regenerácie na strane druhej. Aj raz týždenne je fajn, čo sa týka regenerácie, možno ešte lepšie.
Píšem o silných lukoch a plnom tréningovom zaťažení, samozrejme.
V prípade, že s tréningu človek vypadne na viac ako dva týždne, odporúčal by som si na prvý tréning vziať slabší luk, nehrotil by som to na maximálnu silu. Svaly v pokoji rýchlo strácajú silu, aj keď sa nám to nezdá a hrozí zranenie.
4. Správna technika výstrelu.
Samostatná téma. Netrúfam si na ňu. Neviem, či mám správnu techniku
.
5. Správna výživa, lieky a výživové doplnky?
Ťažká téma. Odborník na dietológiu niesom. Tak moc neporadim. Často ale podceňovaná vec.
Výživové doplnky, to je na každom s nás. Myslím ale, že chondroprotektiva na báze kolagénu, glukozaminu či kyseliny hyalurónovej neublížia a nepovažoval by som to za doping. Klasická domáca tlačenka či huspenina, ako zhroj kolagénu tiež neuškodí
) .
Iné povzbudzujúce látky? na koment sa necítim dostatočne odborne zdatný. Pre "sypačov"* je na trhu toho spústa.
Pritizápalovým liekom by som sa vyhol. Bral iba v prípade nutnosti a potom zvážil, či som to niekde neprehnal.
Kto to dočítal až sem, tak klobúk dole. Dik za to, možno ti tento sloh pomôže.
Ešte raz prosím o doplnenie veci, na ktoré som zabudol a za vlastné postrehy.
Ďakuje.
* Sypač- slengový výraz pre návštevníka posilňovne, poživajúceho rôzne instantné doplnky pre zlepšenie rastu svalov, zvýšenie výkonu a sily.
1. Kompenzácia.
Často zabúdame, vedome, lebo sa nám nechce, alebo nás to proste nenapadne. Optimálne je sa naučiť strieľať obojstranne a dávať rovnaký počet výstrelov s prava aj s ľava. To sa väčšinov nepodarí, tak je fajn proste prehodiť luk do druhej ruky a natiahnuť ho rovnako, ako bolo výstrelov.
Ak človek nepracuje fyzicky, tak je dobré pridať aj cviky na ostatné partie tela. Buď v rámci tréningu, alebo doma či vo fitku. Podľa mňa stačia jednoduché chlapské cviky. Kliky, drepy, zhyby... (odp. knihu Tréning väzňa od Paula Wadea) Súkromný tréner a fitko je samozrejme optimum
V prípade, že neprecvičujeme celé telo, tak strieľaním, aj obojstrannom, posilňujeme len určité svalové partie. Tým si spôsobujeme deformácie a riskujeme zdravotné ťažkosti.
2. Postupne zvyšovanie záťaže.
K silnejším lukom sa treba prepracovať postupne. Je to možno nákladnejšie, ale radšej kupovať raz za pol roka o desať libier silnejší luk, ako riešiť rozbité kĺby, potrhané väzy, či svaly.
Mne sa najviac osvedčil postup sily o 10-15 libier. Jakmile s lukom človek pohodlné strieľa 2 hodiny a minimálne 100 dotiahnutých výstrelov, môže ísť vyššie. Je to pomalý postup, ale telo si zvyká. Nielen svaly, kde je nástup sily rýchli, ale spevnejú aj kĺby, väzy a kosti. Výrazne sa zníži riziko úrazu.
3. Pravidelný tréning.
Odporúčal by som strieľať 2x do týždňa. S môjho pohľadu optimum, čo sa týka sily a zručnosti na jednej strane a regenerácie na strane druhej. Aj raz týždenne je fajn, čo sa týka regenerácie, možno ešte lepšie.
Píšem o silných lukoch a plnom tréningovom zaťažení, samozrejme.
V prípade, že s tréningu človek vypadne na viac ako dva týždne, odporúčal by som si na prvý tréning vziať slabší luk, nehrotil by som to na maximálnu silu. Svaly v pokoji rýchlo strácajú silu, aj keď sa nám to nezdá a hrozí zranenie.
4. Správna technika výstrelu.
Samostatná téma. Netrúfam si na ňu. Neviem, či mám správnu techniku
5. Správna výživa, lieky a výživové doplnky?
Ťažká téma. Odborník na dietológiu niesom. Tak moc neporadim. Často ale podceňovaná vec.
Výživové doplnky, to je na každom s nás. Myslím ale, že chondroprotektiva na báze kolagénu, glukozaminu či kyseliny hyalurónovej neublížia a nepovažoval by som to za doping. Klasická domáca tlačenka či huspenina, ako zhroj kolagénu tiež neuškodí
Iné povzbudzujúce látky? na koment sa necítim dostatočne odborne zdatný. Pre "sypačov"* je na trhu toho spústa.
Pritizápalovým liekom by som sa vyhol. Bral iba v prípade nutnosti a potom zvážil, či som to niekde neprehnal.
Kto to dočítal až sem, tak klobúk dole. Dik za to, možno ti tento sloh pomôže.
Ešte raz prosím o doplnenie veci, na ktoré som zabudol a za vlastné postrehy.
Ďakuje.
* Sypač- slengový výraz pre návštevníka posilňovne, poživajúceho rôzne instantné doplnky pre zlepšenie rastu svalov, zvýšenie výkonu a sily.