Stránka 1 z 1

Závěs na katzbalger

Odeslal: 20 Říj 2009, 20:20
od Bormi
Vážení přátelé,
chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně závěsu na katzbalger. Jak v Embletonovi, tak třeba na rytinách a na vyobrazení od Dürera jsem si všiml, že pochva na katzbalger byla "omotána" a přivázána k pasu jakousi "šňůrou". Bohužel jsem nikde nenalezl konkrétní nákres "omotání". Hádám, že by asi zrovnatak bylo možné provést to z řemínku.
Lze použít i jiný "závěs" popř. jaký? Máte někdo typ na odkaz či literaturu, kde lze dohledat podrobnosti k zavěšení pochvy katzbalgeru? Za každý dobrý typ předem děkuji.

Re: Závěs na katzbalger

Odeslal: 21 Říj 2009, 19:42
od Abďa
Taky jsem to hledal cca půl roku zpátky a od té doby též. Skoro na všech vyobrazeních je to ta "mašle?" a na některých možná kožený řemen. Závěsy se na rytinách objevují snad jen u jedenapůlek nebo tesáků.
Při troše fantazie by se mohl závěs předpokládat u halapartníka od Neckera, ten má pásek a docela pochybuju, že by ho měl jen na stahování poncha. Bohužel pohled z jiné strany není.
Anomálií, na kterou jsem zatím narazil a kterou by mohl být opasek se závěsem je střelec na obrázku z bitvy v pravém spodním rohu před bubeníkem, kde to vypadá, že má závěs s opaskem. bohužel tak detailně to vidět není. obraz by měl pokud si dobře pamatuju viset v Leedsu.

Re: Závěs na katzbalger

Odeslal: 21 Říj 2009, 19:55
od Standa mž
Pochvy na meče se stejným omotáním dělá z kůže Šubrt , tak můžeš zkusit okopírovat jeho . Jednu máme ve skupine . Až se k ní dostanu , tak jí nafotím z více stran , tedy jestli máš zájem :) .
Takhle vypadá ze předu .
Úvaz.JPG
Úvaz.JPG (19.02 KiB) Zobrazeno 12245 x

Re: Závěs na katzbalger

Odeslal: 21 Říj 2009, 20:57
od Bormi
Děkuji, děkuji.
Standa MŽ: Samozřejmě, pokud jsi ochotný fotit, budu ti vděčný. Mimochodem, jsem se díval na inspiraci i na vaše stránky. :) Líbí se mi, jak děláte landsknechty vy.

Re: Závěs na katzbalger

Odeslal: 21 Říj 2009, 21:19
od Standa mž
Jo, jo , lancoše děláme , ale bohužel jsme začali ve špatné době , takže sme nechali našít kostýmy ze špatného materiálu (dyftýn ) a dnes mě to hodně mrzí . Takže je teď odsunujeme na druhou kolej , bohužel , i když ,strašně se mi líbyla ta volnost pohybu jenom v hadrech . Jen co se dostanu k úvazu tak ti to nafotím z více pohledů . Poté to můžeš udělat buď z kůže nebo z provazu .

Re: Závěs na katzbalger

Odeslal: 21 Říj 2009, 23:58
od narvek
plus tady máš úvaz jak se dělal dřív:

Re: Závěs na katzbalger

Odeslal: 22 Říj 2009, 07:49
od Random
Ahoj, na Wiki nebo v na stránkách Kunstmusea Basel je Grafova perokresba "Bad war", kde je krásně vidět velice ozdobný uzel přidržující meč. Mám úvaz podle toho, vypadá to hezky, ale drží meč ve skutečně vodorovné poloza a při některých pohybech vypadává.
Uzel jsem si našel na stránce věnované vázání uzlů.

Re: Závěs na katzbalger

Odeslal: 22 Říj 2009, 12:40
od Bormi
Děkuji, za všechny dosavadní podnětné příspěvky.
Také jsem si všiml, že na rytinách je katzbalger většinou zavěšený šikmo přes bok. Udivuje mě, že tam tak může při pohybu držet? Nezdá se mi, ale že bych někde viděl řemínek nebo "mašly" nějak provlečenou nebo přivázanou k oděvu, aby to celé neslezlo dolů. Ani na obrázcích z boku či zezadu. A lancoš na fotkách od Embletona (Oděv a zbroj vojáka ve středověku) jej má utažený "napevno", takže je u pasu v té téměř vodorovné poloze. Je to tedy jen určitá stylizace zobrazení, nebo jde i o to, jak to k pasu správně přivázat?

Re: Závěs na katzbalger

Odeslal: 22 Říj 2009, 20:48
od Standa mž
Tak tady je nafocenej ten úvaz .

Re: Závěs na katzbalger

Odeslal: 23 Říj 2009, 10:34
od Abďa
Úvaz super, dobrá inspirace. Já to teda při výrobě řešil klasickým skautským turbánkem jednoduchým...taky podle knihy o uzlování a vypadá to podobně jako má ten střelec na tesáku :D

Re: Závěs na katzbalger

Odeslal: 26 Říj 2009, 16:59
od Bormi
Přátelé díky.
Hlavně za podrobná fota. Teď myslím, že jsem schopen vytvořit něco koukatelného.