Stránka 1 z 3

nadobi

Odeslal: 14 Lis 2009, 21:25
od Bilajz
Chtel bych se zeptat na to, jake mohl pouzivat nadobi slechtic, ale i obycejny zbrojenec na polnim tazeni. Popr kde by se daly najit nejake nalezy bud na cinove nebo keramicke nadobi (sklo jsem nasel) na dobu cca 1470.

----------------------- 16 lis 2009, 15:40 ---------------------

nikdo nic? :-)

Re: nadobi

Odeslal: 16 Lis 2009, 23:41
od Amantius

Re: nadobi

Odeslal: 01 Dub 2010, 15:56
od LosPedros
Zdar,
poraďte lidé dobří. Potřebuji kotlík (kolem 10l) vhodný na akce, bitvy, apod. Tvarová shoda s nádobím používaným koncem 15.st. by byla velkou výhodou :)
Můžete mi poradit výrobce, prodejce, či obchod? Jaký materiál používali naši předkové a s jakým máte zkušenost osobně? Měď, železo, litina?
Díky.

Re: nadobi

Odeslal: 01 Dub 2010, 16:24
od Siegfried
litina jaksi nebyla, měď se musí vycínovat jinak se ti do toho uvolňuje, takže zbývá železo :)
Ideálně jet na grunwald a tam koupit, jsou tam za suepr ceny nejtovaný co fungujou...

Re: nadobi

Odeslal: 01 Dub 2010, 19:26
od Mojshe
podívej se na německý Ebay.de, zadej Kessel

Re: nadobi

Odeslal: 01 Dub 2010, 20:47
od Czernozub
Siegfried napsal:litina jaksi nebyla, měď se musí vycínovat jinak se ti do toho uvolňuje, takže zbývá železo :)
Ideálně jet na grunwald a tam koupit, jsou tam za suepr ceny nejtovaný co fungujou...
Myslíš že by se tam sehnat i menší kotlík pro vaření si sám pro sebe?

Re: nadobi

Odeslal: 01 Dub 2010, 23:08
od LosPedros
litina jaksi nebyla, měď se musí vycínovat jinak se ti do toho uvolňuje, takže zbývá železo :)
Ideálně jet na grunwald a tam koupit, jsou tam za suepr ceny nejtovaný co fungujou...
Díky za dobré rady. Měď by mi asi opravdu nechutnala :tard: a s tou litinou jsem to vlastně tak lehce tušil :)
podívej se na německý Ebay.de, zadej Kessel
Trochu mě zaskočilo co všechno se objevilo. Kessel je asi celkem obecný výraz. No budu to zkoušet dál.

Re: nadobi

Odeslal: 02 Dub 2010, 08:46
od Siegfried
Czernozub napsal:
Myslíš že by se tam sehnat i menší kotlík pro vaření si sám pro sebe?
Co tam myslím mějí běžně nejmenší je 5l (možná i menší ale to už je fakt pidi na prd...)
My jeden máme a když jedem sami tak nám akorát stačí... (mno možná mám pocit že je malej hehehe)

Re: nadobi

Odeslal: 02 Dub 2010, 09:12
od Mojshe
LosPedros napsal:
podívej se na německý Ebay.de, zadej Kessel
Trochu mě zaskočilo co všechno se objevilo. Kessel je asi celkem obecný výraz. No budu to zkoušet dál.
vyhledej si podle kategorií: Antiquitäten & Kunst > Metallobjekte > a tam hledej Kessel

http://kunst.shop.ebay.de/i.html?_nkw=k ... 211&bkBtn=

Re: nadobi

Odeslal: 02 Dub 2010, 12:18
od alistaire
Siegfried napsal:... měď se musí vycínovat jinak se ti do toho uvolňuje,
No, abysme se zase nezmítali odezdi ke zdi...

Měď se uvolňuje při přípravě kyselých jídel, tedy měděný nevycínovaný kotlík je třeba na zelňačku zcela nevhodný. Ale s ovarovou polévkou není pražádný problém, například.
Jinak by asi měděné (i čistě měděné, bez vycínování) nepoužívaly ty nejluxusnější restaurace, a nepatřilo by dnes k nejluxusnějšímu nádobí.

Železný kotel je výtečné řešení, o tom se nepřu. Ale že by ostatní variety neměly své místo není správné.

Re: nadobi

Odeslal: 02 Dub 2010, 12:28
od Siegfried
alistaire napsal: Měď se uvolňuje při přípravě kyselých jídel, tedy měděný nevycínovaný kotlík je třeba na zelňačku zcela nevhodný. Ale s ovarovou polévkou není pražádný problém, například.
Jinak by asi měděné (i čistě měděné, bez vycínování) nepoužívaly ty nejluxusnější restaurace, a nepatřilo by dnes k nejluxusnějšímu nádobí.
S tím se nepřu, já k tomu přistupuju z praktického hlediska proč sebou tahat různé kotle na různé věci, když v železném mohu dělat vše. A upřímně nejsem úplně příznivec v případě kotlíků a kotlů kupovat na aukcích a aukrech kdeco, co bylo obvykle vytvořeno pro jiný účel... Lidi se pak často nenamáhají si nastudovat jak by to mělo vypadat a jsou rádi že něco sehnali a pak se objeví kdejaká zhůvěřilost.

Re: nadobi

Odeslal: 03 Dub 2010, 08:10
od LosPedros
Všechno určitě ne, ale něco by se snad i dalo, ne?
1490 http://www.zum.de/Faecher/G/BW/Landesku ... hnen1d.htm
Obrázek
15.st. Bartholomaeus Anglicus, On the properties of things
Obrázek
Aukro
Obrázek
15.st. Bartholomaeus Anglicus, De proprietatibus rerum
Obrázek
Aukro
Obrázek
15.st. Tacuinum Sanitatis
Obrázek
ERLI http://www.obchod-erli.cz/
Obrázek

Obrázky z Ebay.de jako příklad nedávám, neboť zdatně vzdorují mým pokusům o stáhnutí. A asi tak 4 kousky tam vypadaly taky poměrně slušně. Samozřejmě, že by to chtělo nějaké úpravy a problém je i v tom, že kotlík z druhé ruky pokrytý vrstvou měděnky a nebo prorezlou dírou ve dně, přinese novému majiteli více starostí než užitku. Ale v zásadě si myslím, že vybrat by se dalo.
Je tu teda ještě jeden apekt. Ikonografie asi není příliš průkazná a lepší by bylo vycházet z hmotných nálezů. Ale nálezy jsem želbohu nenalezl.
A abych byl upřímný, tak i obrázky mám pouze z http://larsdatter.com/cooks.htm a to jsem se příliš nezabýval ani zemí původu, ani celkovým kotextem díla a výjevu. Takže můžou být hodně zavádějicí. Ale pro hrubou představu snad stačí.

Re: nadobi

Odeslal: 10 Led 2011, 14:22
od Pompilopi
Zdravím všechny,
zajímalo by mě, zda se v druhé polovině 15.století používalo něco jako vál na těsto, váleček, popřípadě jaké další vybavení se dalo zařadit do výbavy táborové kuchyně?
Prosím poraďte a nebo aspoň nakopněte, pokouším se vyhledávat sama, ale mé znalosti jsou v tomto ohledu minimální :(
Předem děkuji

Re: nadobi

Odeslal: 11 Led 2011, 18:38
od LosPedros
Pompilopi napsal:Zdravím všechny,
zajímalo by mě, zda se v druhé polovině 15.století používalo něco jako vál na těsto, váleček, popřípadě jaké další vybavení se dalo zařadit do výbavy táborové kuchyně?
Prosím poraďte a nebo aspoň nakopněte, pokouším se vyhledávat sama, ale mé znalosti jsou v tomto ohledu minimální :(
Předem děkuji
Pro začátek doporučuju Dějiny hmotné kultury 2.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Pak záleží co konkrétně tě zajímá. Ta táborová kuchyně byla nejspíš celkem jednoduchá. Pokud se peklo, tak spíš nekvašený chléb a na placky a bochánky asi vál nebyl třeba. Jinak o jídle a stravování doporučuju knížku Jídlo a pití v pravěku a ve středověku: Magdalena Beranová
http://www.academia.cz/jidlo-a-piti-v-p ... oveku.html

Re: nadobi

Odeslal: 11 Led 2011, 19:02
od Žoldák
Rada z praxe: Vál je ti na prd, pokud potřebuješ udělat těsto uděláš ho na stole který potom vydrbeš stejně jako bys drhla vál. Pokud vaříme na akcích, máme vyšší stůl, aby se u něj člověk nehrbil a na něm naprosto proti všem hygienickým předpisům dělám vše. Pokud ho potřebuješ vyčistit od masa a krve, funguje sůl a teplá voda v kombinaci s kartáčem...