Příspěvek
od Maršálek » 03 Ún 2012, 15:12
V turnaji budou probíhat tyto disciplíny:
- buhurt lehkooděnců
- buhurt těžkooděnců
- klání jednotlivců (jenom pro urozené)
- buhurt družin (pro účast není nutné, aby proti sobě nastupovaly stejně početné družiny)
Turnaj jsme záměrně nezařadili před samotnou bitvou, protože bychom vám vzali nepříliš dlouhý čas na odpočinek, jídlo a nákupy mezi nácvikem bitvy a bitvou samou. Turnaj začne krátce po skončení bitvy. Turnaj vyhlásí moderátor a vyzve zájemce k účasti. Kolbiště bude na bojišti a bude viditelně označeno.
Pravidla turnaje v rámci historického festivalu na Libušíně
1. V souladu s turnajskou tradicí je zakázáno užívat v kláních ostré zbraně. Kontrolu zbraní provedou na místě sudí.
2. Není povoleno bodat v přímém střetu, ale je povoleno naznačit bod dýkou či mečem k ukončení souboje, nebo zajetí soupeře. Zákaz bodání neplatí pro dřevce, které mají bezpečný hrot (odpovídající zakulacení, nebo kulička - s ohledem na širokou škálu dřevcových zbraní to posoudí sudí na místě). Dřevce se smí střetávat jenom s dřevci.
3. Je povoleno útočit sekem na celé tělo soupeře mimo obličej (samozřejmě s rozvahou).
4. V buhurtu lehkooděnců a těžkooděnců, kde si každý vybírá svého soupeře, není povoleno útočit na soupeře zákeřně zezadu. Nelze tedy napadnout bojovníka, který viditelně nepřijal vaši výzvu.
5. K bitvě lehkooděnců a těžkooděnců je každý válečník ozdoben dvěma stuhami, které jsou jeho životem. Vítěz odnímá poraženému stuhu. Kdo v boji ztratí obě stuhy, odchází z kolbiště. Nikdo nesmí použít ukořistěné stuhy jako svůj další život a prodloužit si tak klání. Ukořistěné stuhy rozhodnou o vítězi.
6. K bitvě těžkooděnců smí nastoupit jenom válečníci mající těžkou zbroj. Musí mít tedy krytu horní polovinu těla včetně hlavy kovovou zbrojí. Tohoto klání se smí účastnit i neurození. V případě sporné zbroje rozhodnou sudí. Každý bojující dostane 2 stuhy, které jsou jeho životem.
7. K souboji pánů nastupují pouze urození bojovníci a výzvou si volí soupeře.
8.K boji družin nastupují urození páni se svými družinami a výzvou si volí soupeře. Souboj pak probíhá bojem dvou pánů a jejich družin bez ohledu na případné zjevné rozdíly v počtech ozbrojenců v duržinách. Družiníci svého pána v boji plně podporují - nejsou tedy omezeni tím, že by nesměli útočit na soupeře zezadu, nebo že by nesměli napadnout urozence.
9. Na regulérnost klání dohlíží sudí a maršálek turnaje. Jim náleží právo veta a jenom jim budou postupovány případné stížnosti, či protesty. Sudí jsou označení bílým tabartem, maršálek turnaje zlatým.
10. Koho se dotkne bílá heroldská hůl, je povinen okamžitě ukončit boj a opustit kolbiště.
Naposledy upravil(a)
Maršálek dne 22 Bře 2012, 10:05, celkem upraveno 1 x.