Stránka 2 z 6
Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 11 Led 2008, 20:06
od Kubák
Ta vlhkost se dostane i skrz kůži a bude to tam reznout i tak, protože to nevětrá... vnitřní potah bych ale jako možnost nezavrhoval. Ale zas - proč by bylo potaženo celé hledí zevnitř i s "pantíky"?
Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 11 Led 2008, 20:45
od Václav
Hmm, tak to je možné.

Také mě napadá, že ty dírky mohly sloužit k upevnění koženého lemování, protože okraje nemají ovalení. Ovšem nenapadá mě, k čemu by to bylo dobré.

Nevím, jsou to jen domněnky...
Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 11:03
od Siegfried
Tohle už berte jen jako brainstorming... co třeba maskovací potah

Nebo tepelná izolace

Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 14:12
od Pappi
Václav napsal:Hmm, tak to je možné.

Také mě napadá, že ty dírky mohly sloužit k upevnění koženého lemování, protože okraje nemají ovalení. Ovšem nenapadá mě, k čemu by to bylo dobré.

Nevím, jsou to jen domněnky...
Hmmm to lemování kůží je jistě také možnost, ale dává mi smysl pouze u toho hledí. To je opatřeno dírami skoro u všech shodně. Ovšem proč ty dírky např. někde uprostřed zvonu pod nýty jenž evidentně slouží k uchycení vycpávky přilby? Jde snad o nějakou další vnitřní vycpávku která mohla např. sloužit jako potící vrstva? Vezměme si co s přilbou uvnitř udělá notně propocená vnitřní výstelka, ale to všechno jsou opravdu jen a jen doměnky. Snad se někomu podaří přijít věci na kloub.
Možná to tam bylo jen tak pro parádu. Jeden to tak udělal a ostatní se opičili.

Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 15:35
od Drak
A co když to sloužilo pro to aby přilba "dýchala".Aby větrala a nerezavěla když se propotí

Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 16:09
od Pappi
Drakobijec napsal:A co když to sloužilo pro to aby přilba "dýchala".Aby větrala a nerezavěla když se propotí

No to myslím, že asi né, protože ty dírky jsou na to dost malé a navíc pro ten účel naprosto nevhodně umístěné. Pro účel větrání bych je viděl v horní části přilby.
Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 16:30
od Radim Vaňousek
Pokud vím, tak právě kyslík způsobuje oxidaci, že?
Na většinu dírek se přišíval kožený lem (ostatně je to vidět i v publikacích Osprey). A zlaté lemování, či nýty se taky musely nějak přidělat, pochybuju, že dřív znali Loctite.
BTW, řekl bych, že mu to lemování někdo ukradl, chudákoj
Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 17:32
od Broďan
Ale no tak Radime ...??! Přileb označovaných jako "černý šalíř" znám alespoň 10ks a všechny mají tyhle dvojice malých dírek, většina má taky dochované malování. Ve spodní části zvonu, jsou ty zdvojené dírky v několika řadách nad sebou, dále po obvodu hledí a někdy i kolem průzorů. Sloužily pro upevnění tkaniček, které držely právě to, co nevíme.
A kožený lem z Ospreye, tak to bych docela rád viděl, co máš na mysli?
Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 17:53
od Radim Vaňousek
Uff. Dobrý. Asi máš recht. Zrovna jsem dočetl tu diskuzi na Myarmoury...
Koženej lem se objevuje pouze na bascinetech, šišácích, normankách atp.
Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 18:53
od Pappi
Zrovna jsem dočetl tu diskuzi na Myarmoury...
Dobrý a co tam povídaj? Já si jí zase asi před minutou doprohlídnul a taky dobrý. Pěkný pavézy jsem tam našel.
Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 19:20
od Radim Vaňousek
huh, fakt že nemám náladu to překládat. Jsem grogy. Broďan z článku vytáhnul to podstatné.
Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 20:15
od Pája1111
Já to vidím tak, že to slouží výhradně k přidělání vnitřního polstru. Dostali jste někdo v zavřeném šalíři pořádnou pecku ze předu? Když to sklopené hledí narazí do ksichtu, děsně to bolí.... A i když máte dobře udělanou "vnitřní čepici" dostanete prostě holým plechem po tlamě.
Obal na přepravu je blbost. Kdo by se s tím šněroval??? Myslím, že i límec přilby by měl být z vnitřní strany polstrovaný, alespoň tence.... Je to jenom můj náhled a z části osobní zkušenost, fakt to bolí....

Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 14 Led 2008, 22:02
od Radim Vaňousek
I to mě napadlo. Když jsem si pujčil párkrát bratroj helmu, dostal jsem přes čuni od visóru.

Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 15 Led 2008, 16:02
od Broďan
Pája1111 napsal:Já to vidím tak, že to slouží výhradně k přidělání vnitřního polstru.
To mi teda Pájo potom vysvětli, proč to nemají i jiné typy šalířů? Černé šalíře měly dle tebe vnitřní polstrování, aby nerozbily čumec při nárazu a přitom je většina z nich z relativně tenkého plechu. Všimni si, že např. tento šalíř váží pouhých 1580g:
http://www.hermann-historica.de/auktion ... at51_p.txt
V takhle tenký přilbě by asi stěží někdo riskoval život při nárazu kopím.
Silné šalíře s hmotností 3-4kg tyhle dírky nemají. Tak to teda babo raď.
Re: Originály zbraní a zbroje
Odeslal: 15 Led 2008, 20:35
od Pája1111
Martine, už právě pro to, že ten matroš je tak tenký, bych se přikláněl k tomu polstru. A úderem do masky jsem nemyslel náraz kopí, i když i k němu by mohlo dojít.... Stačí pecka nějakou tyčovkou, klidně i mečem.... Nedokážu si představit, že by se do těch dírek "něco" vázalo často. Třeba ten "přepravní kryt". Zkus se zamyslet, jak by to těmi dírečkami přivazovali????
Podle mě se to přes ty titěrné dírky přišívalo.