Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od PeterL »

Pája1111 napsal: Asi nepomohla, pokud vím, peroxid je žíravina, tudíž zásada, kdyby to byla kyselina, to by bylo jiné :D
uff... pomýlil som sa, teda neutralizovať kyselinou,
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

lasky napsal:pokusil som sa podla neho...akurat ten vazi tusim ze 15 gramov a mne to da 9,5-11gramu...
Originál má nakovaný břit z tvrdšího a tudíž i těžšího materiálu. Mluvil o tom Mark v Medlánkách na své přednášce o hrotech.
Budeš něco takového zkoušet?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Vycházím z toho, co píše Mark ve své studii o zápalných hrotech: Posledným typom bol hrot z nákresu z Alnwicku, ale pretože hrot z Royovho obrázku bol rovnaký (ale detailnejšie zobrazený), rozhodol som sa ho skrátiť a tým ho urobiť ľahším. U tohoto hrota som znova použil materiál pre umelecké kováčstvo, pretože je ľahší. Vypočítal som, že hrot bude asi o 12 gramov (185 gn) ľahší, než keby som ho urobil z ocele. Ďalším dôvodom, prečo som zvolil tento materiál bol fakt, že som potreboval na koniec hrotu privariť čepeľ s protihrotmi.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1266
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

Honza F. napsal:Vycházím z toho, co píše Mark ve své studii o zápalných hrotech: Posledným typom bol hrot z nákresu z Alnwicku, ale pretože hrot z Royovho obrázku bol rovnaký (ale detailnejšie zobrazený), rozhodol som sa ho skrátiť a tým ho urobiť ľahším. U tohoto hrota som znova použil materiál pre umelecké kováčstvo, pretože je ľahší. Vypočítal som, že hrot bude asi o 12 gramov (185 gn) ľahší, než keby som ho urobil z ocele. Ďalším dôvodom, prečo som zvolil tento materiál bol fakt, že som potreboval na koniec hrotu privariť čepeľ s protihrotmi.



ja tento preklad chapem troska inak, a totiz ze tym ze pouzije pevnejsi material moze si dovolit mensiu velkost a tym zmensi hmotnost, ten preklad je hodne kostrbaty, iste to prekladal niekto kto, vedel po anglicky ale nevedel nic o vyzname slov ktore mal prelozit,dobry by bol originalny clanok, ale ten neviem najst.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Aha. Ztraceno v překladu. No nic.
Originál by mohl mít Jarda, zkus se ho zeptat.

O tom nakovávání na přednášce Mark říkal, že je to docela pracné a že i on měl několik pokusů, než přišel na to, jak to udělat. Tvar toho hrotu, ty zpětné háčky, které nefungují (Mark to demonstroval tím, že šmidlal tím šípem po rukávu, aby ukázal, že se ty zpětné háčky nechytí ani za košili) je výsledek právě toho nakovávání tvrdšího břitu.
Možná poprosit Jardu, aby napsal Markovi, abysme tu zbytečně neteoretizovali a nevymýšleli už vymyšlené.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Raďas
Příspěvky: 51
Registrován: 22 Črv 2010, 23:18

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Raďas »

Myslel sem si že tak sousíš jen podle nějakýho špatnýho překladu. Rozdíl ve váze tvrdé a měkké uhlíkové oceli, která se na hroty používá je totiž tak zanedbatelnej, že dělá kolem deseti kilo na kubík. No a kubík váží 7850 kg. Takže na hrotu to vůbec nepoznáš.
Všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka . . .
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 920
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

Pripojim sa k Honzovi:

Obrázek

Horné som robil na zákazku, spodné sú moje na súťaž.
https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... 4163281554

...medzi rečou chránič na palec a prsteň z rohoviny (aby ste vedeli, že aj také niečo existuje :-) ):

Obrázek
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Máš to pěkné.
Mám dva dotazy:
Co jsou ty omotávky u hrotů na těch dvou nejhornějších šípech?
U dvou s těmi bílými pery máš pod letkami trošku pokroucená léta. Nemáš strach, že by to tam mohlo prasknout?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 920
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

Vďaka Honzo,
Tie 2 horné sú BLBS a ten komu pôjdu má náťah 30" a keďže BLBS musí mať aspoň 31,5" je to na odlíšenie aby to neťahal ďalej.
Tie letokruhy sú na 2-3 dosť pokrútené, lebo som už nemal matroš. Sú dosť hrubé, tak dúfam, že to vydrží. Pôjdu len do 100lbs luku. Ešte ich aj tak skúsim vystreliť z toho dela čo mám :D . Tie svoje som robil z dreva, čo mi potom doniesol tatko. To bolo už lepšie.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Já se vždy snažil použití tyček s hodně pokroucenými lety vyhnout, proto jsem se ptal. :-) Zas jsem o něco chytřejší a do budoucna tak možná i ušetřím nějakou tu tyčku.
Z vlastní zkušenosti vím, že třeba šikmá léta na topolu nevadí, pokud se netrefí něco tvrdého. Když jsem byl letos podruhé střílet, jeden takový šíp se mi zlomil po nárazu do zmrzlé země. Z jasanu mám také jeden livery se šikmými léty už kolik let a stále létá perfektně. Ale to je hodně husté dřevo.

A ještě jeden dotaz na Davida: ty jasanové tyčky ti vyšly spinově jak? Nemyslím je měřit spinovačkou, myslím jestli se po výstřelu všechny chovají víceméně stejně. Já totiž s paralelními tyčkami z jasanu nemám dobré zkušenosti - mají na můj vkus příliš velký spinový rozptyl. Bylo to dřevo z jednoho stromu, velice silného, husté, bez větších kazů a šípy stejně stály za pendrek. Ubírané (tapered nebo bob-tailed) tyčky jsou z něj ale perfektní (viz. livery se šikmými léty).
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 920
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

S tými bielymi som ešte nestrieľal tak neviem. Tie hnedé vystrelené z 95lbs28" ipe lietajú všetky rovnako, ale na športovú strieľbu zle. Ide totiž o to, že jaseň je pružné drevo ktoré sa horšie zrovnáva za letu, preto tie šípy preletia 30m kým sa ustália. Tuhosťou to nie je. Preto robím jaseňové tyčky tuhšie ako je treba. Na moje účely stredovekej vojnovej lukostreľby je to postačujúce. Nezlomia sa tak ľahko a je to autentické. Šípy do terča mám footod zo smrekovca (modřinu) a ipe. Je to riadny rozdiel.
Taperované tyčky ti môžu lietať lepšie kvôli ťažšiemu predku, ktorý lepšie drží smer.
Kaša napsal: já myslím že když máš nějaké vlny nebo vystupující léta tak je nejlepší je umístit
pod brka,
Myslím si to tiež, avšak preto lebo pri dopade šípu do niečoho tvrdého sa to skôr zlomí u hrotu. Lak a omotavká tomu zvýšia pevnosť minimálne.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1266
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

som stravil uzitocne 3 hodky s programom scren shot a malovani... :D
Přílohy
483507_468248449909708_224425168_n.jpg
483507_468248449909708_224425168_n.jpg (148.45 KiB) Zobrazeno 5726 x
Screenshot_14.jpg
Screenshot_14.jpg (139.24 KiB) Zobrazeno 5726 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1266
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

http://laskyy.rajce.idnes.cz/zubaty_lovecky

originalny kus je z ceskoslovenska a je v sukromnej zbierke, nahodou som sa dostal k fotke, zubky su pravdepodobne len panske huncutstvo, zdobenie, ziaden suvis s lovom zvery si neviem predstavit, je to akurat praca naviac na hrote.
Přílohy
32619_468628813205005_1642651644_n.jpg
32619_468628813205005_1642651644_n.jpg (160.08 KiB) Zobrazeno 5677 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1266
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

lovecke hroty len sekane, tulajky 9-10,5mm vahy su 13-17 gramov,
Přílohy
388037_473219076079312_510182758_n.jpg
388037_473219076079312_510182758_n.jpg (138.77 KiB) Zobrazeno 5490 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

V souvislosti s rozměrovými nedostatky mých šípů při kontrolním měření na jarním střílení jsem začal s výrobou nových livery a 1/4 pound šípů a narazil jsem na nepříjemný detail. Při použití ořezávátka 1/2" Veritas jsem se dostal na max. 12,8 mm. Možná to bude stačit, ale ty tyčky jsou trošku chlupatější a mám strach, že při šmirglování se dostanu pod požadovaných 12,7 mm. Větší průměr by asi šel, ale až po převrtání toho ořezávátka na 13mm. Převrtání není problém, jde o to, jestli to ještě vezme ten nůž, protože už na těch 12,8 zbývá nahoru jenom jeden dílek stupnice.
Chtěl bych se zeptat, jestli už jste někdo něco takového zkoušel a nebo je těch 12,8 maximum a dostatečných?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti